Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Болните от епилепсия у нас срещат трудности с намирането на лекарства

Снимка: БГНЕС

Осигуряването на лекарства е един от основните проблеми пред хората, болни от епилепсия в България. По данни на Световната здравна организация един на сто души боледува от епилепсия, а всеки пети поне веднъж в живота си е получавал епилептичен пристъп. Това каза пред "Хоризонт" Веска Събева - председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия. По повод Международния ден на хората с това заболяване Националният дворец на културата ще бъде осветен в лилаво в знак на съпричастност  към тях.

По данни на НЗОК у нас около 29 хиляди пациенти получават лекарства от позитивния списък. Пациентите с епилепсия обаче са принудени да заменят дълго използвани лекарства с нови, посочи Събева: 

Въпросът с лекарствата е много тежък, тъй като ние имаме необходими лекарства, около 12, които са евтини, които са излезли от България и ги няма. Има някои, които не са и толкова евтини, около двеста лева, и хората си ги набавят от чужбина, което не е редно.

Едновремено с това част от диагностиката и различните видове лечения на епилепсията у нас продължава да се заплаща от пациентите:
Днес проблемът е друг. Ако се налага да се лежи в болница, нямат възможност да направят съответните изследвания, за да могат да направят категоричната констатация за каква епилепсия става въпрос и да назначат съответното лечение, защото клиничната пътека е оценена на 320 лева.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!