Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Доказаха съществуването на гравитационни вълни, предсказани от Айнщайн

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Учените доказаха съществуването на гравитационни вълни, описани на теория от Айнщайн още преди сто години. Гравитационните вълни са породени от леки смущения в пространство-времето под въздействие на преместването на обект с голяма маса, като например черни дупки или неутронни звезди. Засечените вълни са от две черни дупки с големината на около 30 слънца, обясни професор Шийла Еванс.
Тези черни дупки всъщност са излезли от орбита преди около милиард години и сигналът е пътувал към нас от тогава. Включихме детекторите си в точния момент, за да регистрираме това явление.
Професор Дейвид Райце от американската лазерна обсерватория за гравитационни вълни ЛИГО, която е сред откривателите на феномена, сравни откритието с работата на Галилео Галилей.
Най-вълнуващото тепърва предстои. Преди 400 години Галилео обърнал телескоп към небето и открил пътя на днешната астрономия. Мисля, че днес правим нещо също толкова важно - отваряме прозорец към вселената, прозореца на гравитационната астрономия. 
Теорията на Айнщайн, датираща от 1915 година, би могла да се отъждестви с кръговете във водата, образувани след хвърляне на камъче, или с мрежа, в която е поставена тежест, като мрежата е модел на пространство-времето. Възможността да се наблюдават слаби гравитационни вълни на микроскопско ниво би открила нов прозорец към загадъчни астрономически феномени, коментира известният учен Стивън Хокинг.
Гравитоционните вълни ще ни дадат напълно нов поглед към Вселената. Способността да ги регистрираме ще направи революция в астрономията.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!