Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Политиката по превенция и контрол на употребата на наркотични вещества е хаотична и реално не води до намаляване употребата на дрога. Това са част от изводите в доклад на фондация "Инициатива за здраве". Поводът за изследването е предстоящата през април Специална сесия по наркотиците на Общото събрание на ООН.
Едва 160 наркозависими са били обхванати от комплексно лечение и рехабилитация през 2015 година, сочи доклада на фондация "Инициатива за здраве". Общо около 2 000 души пък са зависимите, които изобщо не са имали достъп до някакво лечение, финансирано от обществени средства, като статистиката сочи, че около 20 000 души у нас са проблемно употребяващи.
Очаква се на сесията на ООН по проблемите на наркотиците държавите да бъдат мотивирани да обърнат повече внимание на здравните и социалните аспекта на проблема "наркотици".
Научните изследвания в сферата сочат, че инвестирането в лечение на зависимостите и превенцията дават значително по-добри резултати, отколкото репресивната политика. Въпреки това, по данни на ООН, от всеки 100 долара, вложени в борбата с наркотиците, едва 7 отиват за обществено здраве и превенция.