Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Посланиците на Македония, Сърбия, Хърватия и България в ЕС призоваха за намаляване потока от мигранти от Турция към Гърция. Дипломатите участват в Брюксел в конференция за бежанската криза, организирана от българските социалисти в Европейския парламент.
Страната ни изчерпва възможностите си и мерките по гръцката граница целят да се намали хуманитарния риск за сигурността, обясни посланикът на Македония в Брюксел Андрей Лепавцов. Според него Гърция трябва да контролира импровизираните лагери с мигранти, образували се от нейната страна по македонската граница:
Самото съществуване на тези лагери по дължината на нашата граница подхранва така нареченият "Балкански миграционен маршрут".
От 1 януари до момента над 87 хиляди мигранти са преминали през Македония, допълни Лепавцов.
Транзитът на хора от Македония през Сърбия вече достигна 100 хиляди души за последните два месеца по данни на посланика на страната в европейските институции Душко Лопандич:
Нито една държава сама не може да става лагер за толкова голям брой бежанци. Готови сме дори да участваме в европейска квотна система за разпределение, но трябва да се намери общо решение на кризата.
България разчита на европейската солидарност, ако миграционният поток се пренасочи от съседните страни към наша територия, стана ясно от българския постоянен представител в Евросъюза Димитър Цанчев:
Между Гърция и Турция има подписано и действащо споразумение за реадмисия, което обаче не се прилага в обема, в който би трябвало да се прилага, за да има видим резултат. Нашата амбиция е да се осигури договаряне на нови ангажименти, свързани с охраната на турските граници с Европейския съюз – морски и сухопътни. Република България има една от най-дългите сухопътни граници с Европейския съюз и ние очакваме, ако, недай си Боже, тази граница бъде подложена на засилен натиск, да има необходимата солидарност и подкрепа от страните-членки на Европейския съюз.
Конференцията е организирана от евродепутата на социалистите Илияна Йотова.