Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Лидерите на ЕС и Турция обсъждат в Брюксел условията за намаляване на бежанския поток

| обновено на 07.03.16 в 13:09

Държавните лидери от Европейския съюз (ЕС) ще се срещнат днес с турския премиер Ахмед Давутоглу в нов опит да договорят намаляване на мигрантския поток през Егейско море и условия за връщане на икономическите мигранти. 

От ноември насам Анкара има ангажимент да арестува трафикантите на хора и да спира лодките им с мигранти от крайбрежието на Егейско море. Дневният брой на пристигащите на гръцките острови обаче е все още над хиляда души. 

Според много хора в Европа, най-надеждният метод е масово и бързо извозване с кораби обратно на всички нелегални имигранти, пристигнали в Гърция
, посочва председателят на Европейския съвет Доналд Туск

Споразумението за реадмисия още не се спазва 100%, а след срещата с Давутоглу 28-те правителствени лидери ще обсъдят плана на Европейската комисия за възстановяване нормалното функциониране на зоната Шенген без вътрешни граници до края на годината. 
Очаква се в заключението да се признае свършения факт, че Балканският път на мигрантите през Македония вече е затворен – нещо, срещу което Атина остро се противопоставя. 

Планът включва значителна финансова помощ за Гърция да изгради центрове за настаняване на блокираните на нейна територия бежанци, докато системата на квотно разпределение ги прати по легален начин в останалите членки на Европейския съюз. Процесът с квотите обаче е бавен – от 63 000  кандидати в Гърция са преместени малко над 200.

Гърция очаква стотици милиони евро за хилядите мигранти, останали на нейна територия след практическото затваряне на македонската граница. Гръцкият премиер Алексис Ципрас поиска спешно прехвърляне на тези хора в други страни от Евросъюза. Външният министър Никос Кодзиас не изключи възможността за гръцко вето на днешната среща, на която лидерите ще търсят начини за по-скорошно премахване на временния граничен контрол, установен от няколко шенгенски държави.

При пристигането си в Брюксел, премиерът на Турция Ахмед Давутоглу заяви, че на срещата на лидерите на ЕС ще бъде обсъдено и членството на страната в блока:
 
Отново съм в Брюксел за втората среща ЕС-Турция за последните три месеца. Това показва колко необходима е Турция за Европейския съюз и Европа за Турция. Пред нас има много предизвикателства. Единственият начин да отговорим на тези предизвикателства е солидарността.

От турския премиер Ахмед Давудоглу се очаква политическо обещание, че страната му ще започне масово да приема всички нелегално влезли мигранти на гръцка територия без значение от тяхната националност.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!