Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Експерти протестираха пред НС срещу промените в Закона за културното наследство

Снимка: БГНЕС

Археолози, архитекти и реставратори протестираха пред парламента срещу приетите на първо четене промени в Закона за културното наследство. Законовите изменения, идващи на фона на казуса с разрушаването на тютюневия склад в Пловдив, бяха приети от парламента с 80 гласа "за", а мотивите за тях бяха, че капацитетът на Института за недвижимо културно наследство е ограничен и преписките се движат с години. Според протестиращите увеличените правомощия на общините по отношение на системата на културното наследство ще са пагубни за нея и ще я доведат до колапс. Арх. Велина Панджарова заяви, че основната цел на измененията е унищожаване на Института и че те ще доведат до увеличаване на корупционните практики в общините:

Общините трябва да плащат заплати на хора, които да се занимават с културното наследство. Хора, които са подчинени на работодателя си и да трябва да изпълнят негови поръчки, предполага се, че това отново е поощряване на някакъв вид корупционни практики.

Мотивите за промените в закона са дълбоко сгрешени и неверни, заяви арх. Яна Топалова:

Твърдяха, че така ще се подобри обслужването на гражданите, което, първо, не е основната цел на този закон. Второто твърдение, което не е вярно, е че общините имат капацитети по-добре си познават обектите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!