Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Забавя се прилагането на споразумението ЕС - Турция за мигрантите

Идомени
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Прилагането на споразумението за връщане на мигранти от Европейския съюз в Турция, което трябваше да започне от днес, се отлага, поради невъзможност на гръцките власти да се справят със задачата. 
Никой не знае точно какво се случва и слуховете, които се носят създават голямо напрежение. Говори се, че ще евакуират целия остров или, че ще изберат хора от определени националности като пакистанци, иракчани и афганистанци. В момента тук цари пълно объркване, обясни представител на властите в остров Лесбос.

Условията за мигрантите в самата Гърция не са леки. До вчера там се струпаха близо 48 000 мигранти, от тях 10 хиляди на затворената от македонците граница при Гевгели. Потокът от турските брегове към егейските острови също нарасна, като турската брегова охрана съобщи, че само вчера е заловила над хиляди души при опит да пресекат Егейско море към Гърция. Афганистанец обаче се оплака, че турските власти са се опитали да потопят лодката му.
Трябваше буквално да се бием с турските охранители в морето. Поне пет пъти атакуваха лодката ми и се опитаха да я потопят, но някак успяхме да избягаме.

Европейският съюз обеща, че всички молби ще бъдат разгледани индивидуално според международноправните изисквания, след като ред правозащитни организации го обвиниха, че връща бежанците, въпреки тежките условия в Турция. И вчера хиляди противници на сделката с Анкара демонстрираха в Атина, Виена, Амстердам, Лондон и други европейски градове.
Според Международния спасителен комитет споразумението ще доведе само до повече неразбория, унижения и хаос за хората, които вече са тук в Гърция. И идеята, че могат да бъдат разселвани или връщани при определени условия е неетична, заяви Луси Кериган, говорител на Международния комитет на червения кръст.  

Според Брюксел потокът ще намалее веднъж щом стартира прилагане на споразумението за депортиране. Франция и Германия обещаха да изпратят 600 полицаи и юристи в помощ на гръцките власти. Премиерът Алексис Ципрас заяви, че очаква поне 2 300 служители. Според германския канцлер Ангела Меркел реалистичната дата за начало на депортациите е 4 април.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!