Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Пламен Димитров: 2,2 милиона души живеят под границата на бедност от 296 лева

| обновено на 13.05.16 в 17:54
Пламен Димитров
Снимка: БГНЕС

Близо 78 на сто от българите живеят под необходимата издръжка на живот на член от домакинството от 557 лева, сочат изчисленията на КНСБ. От тях 2,2 милиона души живеят под границата на бедност от 296 лева, допълни президентът на КНСБ Пламен Димитров

47,7% са тези, които успяват да докарат доход на лице от домакинството между границата на бедността и издръжката на живота. 3,4 милиона българи са в тази група, като доходите на близо 1/4 от тях гравитират между границата на бедността и 390 лева, т.е. означава, че те са по-скоро по-близко до тези, които са бедните

В същото време се увеличава броят на четиричленните домакинства, които разполага с месечен доход на човек по-висок от издръжката на живот от 557 лева. Те са около един милион и 600 хиляди българи, допълни Виолета Иванова, експерт в Института за синдикални и социални изследвания към КНСБ.
Този ръст фактически отговаря и на ситуацията на пазара на труда, защото през последните години е ясно, че се търсят все повече квалифицирани работници и които са по-високо заплатени. Това донякъде задълбочава и деференциацията и подоходните неравенства между домакинствата.
През 2015 година средната работна заплата се е увеличила с 46 процента спрямо 2008, а минималната работна заплата с близо 50 процента.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!