Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Нигерия е домакин на международна среща на високо равнище, посветена на борбата срещу ислямистката групировка "Боко Харам". На срещата в Абуджа президентът на Нигерия Мухамаду Бухари ще посрещне президентите на Бенин, Камерун, Чад и Нигер. Присъстват и френският президент Франсоа Оланд, външният министър на Великобритания Филип Хамънд и заместник-държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен.
В изявление Блинкен подчерта, че е силно обезпокоен от информацията, че бойци на "Боко Харам" са били засечени да отпътуват към Либия, където влиянието на ИДИЛ е повишило мащаба си през последните месеци:
Наблюдаваме, че "Боко Харам" е увеличила комуникацията си с представители на ИДИЛ, което е много притеснително.
От Съвета за сигурност на ООН също са разтревожени от евентуални връзки на "Боко Харам" с екстремистите от "Ислямска държава". Минлата година от "Боко Харам" обещаха вярност към ИДИЛ, като това е факт, който продължава да "подкопава мира и стабилността" в Западна и Централна Африка, подчертават от ООН.
"Боко Харам" си остава заплаха, въпреки военните победите над организацията, заяви френският президент на пресконференция в Абуджа:
Резултатите са впечатляващи - бунтовниците бяха принудени да отстъпят, но независимо от това "Боко Харам" си остава световна заплаха".
От своя страна британският външен министър юобясни, че до момента 1 000 нигерийски войници са преминали през обучение, за да могат да атакуват североизточните бази на "Боко Харам".
Необходимо е да поддържаме тази инерция, тъй като ситуацията в ислямистката групировка се влошава, но е нужно и да спечелим войната, но и да съградим подходяща и стабилна среда на живот в следвоенни условия в региона, подчерта още Хамънд.