Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
12-ата световна среща на българските медии беше открита в Прага. Организатори са Българската телеграфна агенция и Асоциацията на българските медии по света. Темата на форума тази година е "Медиите и гражданските каузи". Представители на повече от 30 български медии от 20 държави си дават среща в чешката столица.
При откриването посланикът на България в Чехия Лъчезар Петков съобщи, че близо 40 хиляди българи живеят в Прага. Две български списания излизат в града, а страната ни се промотира основно чрез културата. Във видеообръщение към участниците на медийната среща генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова каза, че днес, повече от всякога, на хората им е необходима информация и обективни медии. Следобед започва и същинската работа на форум "Регионалните политики в опазването на културно-историческото наследство". Ще дебатират кметовете на Велико Търново, Казанлък, Несебър, Балчик, както и заместник-кметът на София Дончо Барбалов.
В първия ден на медийната среща ще бъде открита изложбата "Българските чехи", проект на БТА и Държавна агенция "Архиви". Съставител е Иво Хаджимишев. Експозицията показва как след Освобождението стотици чешки специалисти от различни области идват у нас. Това са предприемачи, занаятчии, полиграфи, пивовари. Представени са 27 табла, всяко от които показва снимки и документи, портрети на известни чехи, които оказват изключително съдействие във възстановяването и укрепването на България след Освобождението. Някои от тях са Константин Иречек, братя Прошек, Иван Мърквичка, Ярослав Вешин.
Максим Минчев, генерален директор на БТА:
Очакваме да имаме поне петнадесетина колеги от целия свят. Дневният ред на цялата среща ще включва дискусии, които засягат проблемите на българските медии по света. Ще се разискват проблеми, свързани с културата и бизнес тематиката, които имат национално значение. Предвиден е специален тематичен панел за обсъждане на тенденциите в развитието на регионите у нас. Акцент в програмата ще бъдат и българско-чешките отношения.
В първия ден на форума председателят на медийната комисия в парламента Полина Карастоянова и кметове ще обсъждат регионални политики за опазване на културно-историческото наследство. Столичният кмет Йорданка Фандъкова ще се срещне с Адриана Кърнчова, кмет на Прага, и ще участва в дискусия "Енергия на бъдещето. Зелени градове".