Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
14 на сто от българите трябва да бъдат подпомогнати от държавата при либерализацията на пазара, посочи енергийният министър Теменужка Петкова:
Това са лица над 70-годишна възраст , живеещи сами и получаващи доход само от пенсия до размера на определената линия на бедност в страната за съответната година. Втората категория - това са лицата с над 90 на сто намалена работоспособност с определена чужда помощ. Трета категория - това са семействата с деца с увреждания с определена чужда помощ. Четвъртата категория лица - това са лицата и семействата, които към настоящия момент се ползват от социалните помощи за отопление.
Основната социална мярка предвижда потребителите, които се отопляват на парно и газ, да могат да ползват до 100 киловатчаса по-евтина електроенергия, а до 150 киловатчаса месечно тези енергийно бедни, които ползват бойлер, посочи Петкова:
Социалната тарифа, на практика, ще покрива 70 процента от цената за електрическата енергия за компонентата енергия и 33 % съответно от крайната цена, в която се включват съответно мрежовите такси, цената задължение към обществото, и данък "Добавена стойност".
Тази социална тарифа ще е временна и ще я има за период от пет години. Не е ясно обаче, от кога ще започне да се прилага. Сред дългосрочните мерки е енергийната ефективност, като ако в една жилищна сграда 30 на сто са уязвимите клиенти, тя ще бъде санирана с предимство.