Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Над 700 мигранти най-вероятно са намерили смъртта си в Средиземно море, южно от Италия при различни инциденти с плавателни съдове през последните дни в опит да стигнат до Европа, отчете ООН. Говорителят на Върховният комисариат за бежанците Карлота Сами обясни:
Това е трагедия - три корабокрушения за седмица и над 700 души, удавени или изчезнали, както и други инциденти, от които оцелели разказват, че мнозина са паднали от лодките. Има и четири жени, които са се задушили, а други са се изгорили. Има и 9-месечно бебе, което е загубило своята майка по този ужасен начин.
Броят на пътуващите към Италия през Средиземно море по този начин не е по-различен от миналогодишния, подчерта Сами, като поясни, че през май 2015-а пристигналите са над 21 000:
За две години и половина над 19 000 души са загинали така и това не е нищо ново. Това не е криза, развиваща се в Европа, това е глобална криза с милиони хора, които са недоволни, хора от Африка или Близкия изток, хора, които живеят без надежда. Необходимо е решение, като например европейските страни и други богати такива да отворят безопасен маршрут - чрез полети, а не да рискуват живота си хора.
Над 600 мигранти пристигнаха успешно в над 7 италиански пристанища, заяви Федерико Фоси, друг говорител на Върховния комисариат:
Това е една седмица на изключенията спрямо интензитета на пристигащите по море. Почти 15 000 са спасените от италианската брегова охрана и от други, включили се в операциите. Когато има толкова много хора, има корабокрушения и инциденти.
От морето са били извадени и телата на 65 от удавените, допълват от италианската армия, която също участва в операциите.
Станите на произход на хора, които прекосяват Средиземно море с лодки, за да търсят сигурност, са най-често Нигерия, Мали, Кот д'Ивоар, Гана и Еритрея, обясни Фоси, който се намира в Рим:
Дори трафикантите на хора стават все по-жестоки, като например при инциднета в четвъртък - голяма рибарска лодка с 500 души на борда да дърпа с въже друга с над 600 души. И тогава втората лодка е започнала да се пълни с вода, и ето го бедствието! Това е нещо невиждано досега! Нещо, което показва, че трафикантите днес са много по-цинични - искат да изкарат пари, не ги интересува нищо.
Същевременно тази нощ 19 мигранти бяха спасени в Ламанша, близо до британските брегове, след като надуваемата лодка, в която пътували започнала да се пълни с вода.