Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Данута Хюбнер: Нямаме ли Великобритания в ЕС, няма да имаме и английския език като официален

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ще се наложи промяна на европейските закони относно английския като официален език в ЕС, след излизането на Великобритания. Това отправи като предупреждение Данута Хюбнер, председателна Комисията по конституционни въпроси в Европейския парламент (ЕП):

Английският е един от официалните езици, защото е декралиран като такъв от Обединеното кралство. Също така той е работен и дори доминиращ език за европейските институции.

Чл. 342 от Договора за официалните езици се базира на регламент от 1958г. Според него всяка държава-членка има право да заяви само 1 език като официален за ЕС. Регламентът ще трябва да се промени с единодушие, защото Ирландия е заявила само келтския, а Малта - само малтийския език. Следователно нямаме ли Великобритания, няма да имаме и английския език,
 допълни председателят на Комисията по конституционни въпроси в ЕП.

Европейският парламент има решаващ глас за одобрението на условията по британското напускане, както и за евентуална бъдеща сделка за свободна търговия между ЕС и Обединеното кралство. 

Депутатите от ЕП искат постоянен достъп до информация от бъдещите преговори с Великобритания за нейното излизане
, допълни Хюбнер. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!