Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Седем години след края на войната в Ирак излезе дългоочакваният доклад на сър Джон Чилкот, в който той критикува тогавашния премиер Тони Блеър и правителството в неадекватни действия.
Председателят на комисията, която разследва британското участие във войната в Ирак между 2003 и 2009 г., Джон Чилкот, днес оповести доклада си, състоящ се от 2 милиона и 500 хиляди думи. В речта си при обявяването той заяви, че започналите през 2003 г. военни действия не са били последната мярка, която е трябвало да бъде предприета, тъй като не са били изчерпани всички останали възможности.
Той критикува правителството и тогавашния министър-председател Тони Блеър, че не са успели да постигнат обявените си цели и че силно са подценили последиците от конфликта за Ирак.
Докладът освен това заключава, че не е била изцяло налице законова база за започване на военните действия поради липсата на втора резолюция на Съвета за сигуронст на ООН.
Докладът също преценява, че поднесените навремето доказателства за способността на Саддам Хюсеин да разработва оръжия за масово унищожение не са убедителни.
Сега е ясно, че решението за инвазия в Ирак е основано на базата на погрешни заключения на разузнаването и политиците, изтъкна Джон Чилкот. Той се надява докладът да помогне да бъдат дадени отговори на семействата на повече от 200-те британци, загинали в конфликта.
Бившият британски премиер Тони Блеър обяви, че ще поеме пълна отговорност за пропуските, които е допуснал преди инвазията в Ирак. Докладът би трябвало да сложи край на обвиненията за неискреност, лъжи или измама. Независимо дали хората са съгласни или несъгласни с решението ми да предприема военни действия срещу Саддам Хюсеин. Взех го добросъвестно и в интерес на това, което вярвах, че е най-добро за страната, отбелязва Блеър.
Бившият премиер и лидер на лейбъристите отбелязва, че докладът отправя истински и обективни критики към подготовката за войната. Ще отговоря на тях подробно по-късно следобед. Ще поема пълна отговорност за всички грешки без изключение или извинение, пише Блеър.
Премиерът Дейвид Камерън заяви пред парламента, че се надява, че докладът ще донесе успокоение за близките на загиналите в конфликта.
Това е труден ден за семействата на всички, загубили близки. Те чакаха твърде дълго този доклад и първите ни мисли днес трябва да бъдат отправени към тях. В тяхната скръб и гняв се надявам, че могат да намерят поне някаква утеха от дълбочината и взискателността на този доклад, както някакво успокоение от това, че никога няма да забравим невероятната служба и жертва на техните синове, дъщери, съпрузи и съпруги, посочи Дейвид Камерън.
Близките на загиналите и ранените в конфликта призоваха грешките, посочени в доклада, да не бъдат повтаряни никога.
Никога повече не трябва да бъдат допускани толкова много грешки, които да доведат до жертването на британски животи и разрушаването на една страна без положителна цел. Гордеехме се, когато нашите съпрузи, съпруги, синове и дъщери се включиха, за да служат на страната ни, но не можем да се гордеем от начина, по който страната ни се отнесе с тях, каза един от роднините след обявяването на заключенията в доклада.