Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Великобритания е изцяло зад споразумението на НАТО за взаимна отбрана, подчерта британският външен министър Борис Джонсън относно вчерашното изказване на кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп:
Мисля, че Член 5 от Договора за НАТО от 1948-а - Доктрината за взаимна защита - е изключително важен. Това е нещо, на което и аз, и моите колеги в различни други страни в Европа и в Прибалтика наблягаме през последната седмица. Това е член, в който британското правителство абсолютно и пламенно вярва и зад който стоим изцяло.
Всъщност Доктрината за взаимна защита е именно документът, гарантирал мира в Европа в продължение на десетилетия и смятам, че това ще бъде ролята му и за десетилетия напред, подчерта още Джонсън.
Колективна отбрана по Член 5 е и си остава основното задължение на НАТО, коментира пред журналисти и Щефен Зайберт, говорител на канцлера Ангела Меркел.
Германското правителство е силно ангажирано с Член 5 от Договора за НАТО, тъй като той е основополагащ за солидарност в рамките на Алианса,, подчерта Зайберт, като отбелязва, че обещанието е било подновено и на срещата във Варшава на Алианса този месец.
В четврътък самият Доналд Тръмп в интервю за "Ню Йорк Таймс" заяви, че ако бъде избран за президент на Съединените щати, може да не гарантира отбраната на съюзниците от НАТО в случай на нападение. Изказването на Тръмп, което предизвика остри реакции и в Естония, и в Латвия, беше изкоментирано и от държавния секретар на Съединените щати Джон Кери, който обаче потвърди ангажиментите на Вашингтон за защита на съюзническите държави.