Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Теменужка Петкова:

Две-три компании проявяват инвеститорски интерес към АЕЦ "Белене"

Снимка: БГНЕС

АЕЦ "Козлодуй" извършва дейностите за удължаване на работата на 5-и и 6-и блок в срок. До този извод специалистите са стигнали след среща на представители на централата с консорциумите, които изпълняват мерките за удължаване на срока на експлоатация на двата 1000-мегаватови блока. Очаква се животът на реакторите да бъде удължен до 60 години.

Инвеститорски интерес към АЕЦ "Белене" проявяват 2-3 компании, каза енергийният министър Теменужка Петкова. Тя не изключи вариант държавата да участва под някаква форма в проекта, ако бъде решено да бъде достроена централата.

Обмисля се вариант за дострояване на АЕЦ "Белене" от частен инвеститор, а от разговорите с него ще зависи също дали и под каква форма държавата може да участва, каза министър Теменужка Петкова: 

Участието на НЕК чрез активите, с които тя разполага, са една възможност дали ще има апортна вноска на площадката ни. Ние бихме могли да участваме с това, което притежаваме по отношение на този проект. Това е площадка, това е инфраструктура, която е изградена на тази площадка, разрешителните, които площадката притежава, така че това също е вариант, също е опция, но сами разбирате, че сега няма как да кажа участието на държавата ще бъде еди-колко си процента и ще бъде под еди-каква си форма. Всичко това зависи от разговорите с потенциални инвеститори, от това как те виждат развитието на проекта.

До момента страната ни не е платила нищо на руснаците, като всеки ден към сумата от 670 милиона евро, присъдена от арбитражния съд, се трупат лихви от 167 хиляди евро. Причината да не плащаме, според Петкова:

Причината за това е свързана с нашето желание, а и за наша радост има такова желание и в нашите партньори от "Атомстройекспорт" и "Росатом", да търсим заедно решение на този изключително важен за нас въпрос.

В края на месеца ще се проведе и първата среща на съвместната българско-руска работна група, която бе създадена да търси решение на казуса за АЕЦ "Белене".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!