Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Директорът на Регионалния исторически музей в Плевен д-р Володя Попов е подготвил визуален материал и описание на нанесените щети след пожарите в античния град Улпия Ескус край село Гиген. Той настоява държавата да положи усилия, за да пресече набезите на иманярите и да опази културното наследство на обекта.
Според д-р Попов пожарите в Улпия Ескус са целенасочени:
Паленето на пожари е методология. Това са иманяри. Подготвят почвата, за да може да изгори тревата, да падне дъждът, да омекне и да създаде възможност за ход да се работи с металотърсач. Аз смятам, че министърът на културата е наясно с проблема. Възможно е това да е просто едно допрецизиране на нещата към Улпия Ескус. Въпросът е, има ли достатъчно сила в себе си, воля да се стигне до по-съвършено, надградено и актуално за сегашните условия законодателство.? Иманярски трапове има колкото искате, комбайн може да падне там. Започнали са това, което преди 17-18 години започнаха в Рациария. Само че в Рациария не бяха спрени. Тук трябва да се направи всичко възможно, за да се спрат. Улпия Ескус е уникален паметник на културата.
Междувременно стана известно, че министър Вежди Рашидов е разпоредил незабавна проверка по случая.