Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Европейските лидери продължават преговорите в Брюксел за подписване на споразумение за свободна търговия с Канада. Белгия все още отказва да даде подкрепата си, а Румъния и България очакват писмени гаранции от канадските власти за отпадане на визите догодина.
Белгийското правителство обяви, че не може да подпише СЕТА, защото няма мандат от местните власти във френскоговорящата област Валония. Късно снощи регионалният премиер Пол Маниет отхвърли последното предложение за компромис от Еврокомисията и поиска още време за преговори:
Не изпитвам никакво удоволствие от създаването на един вид европейска криза, но в опредени политически моменти човек трябва да направи избор.
Валонците искат нови директни преговори с Канада, още гаранции срещу американските корпорации, базирани на канадска територия, и яснота за арбитражните търговски трибунали, които споразумението въвежда.
На свой ред България и Румъния искат писмено потвърждение от Отава, че ще премахне визите през 2017-а.
Премиерът Бойко Борисов каза:
Това не е, защото искаме да се заяждаме. Ако трябва нашите бизнесмени да се редят с часове, с години да чакат, както е сега, то тогава как да обясним на народа, че приемаме това споразумение? Готов съм да приема ангажимент, ако тръгнат да се преселват – което най-много ги притеснява – роми или мигранти – такива, каквито ние не искаме да идват в България, тогава да има някакво споразумение, което впоследствие да отрегулираме, така, както и с другите държави в Европа. Трябва да имаме писмен документ, който ни гарантира, че до декември 2017 година това ще се случи.
Без да има пълна подкрепа във всички държави, 28-те лидери няма да могат да подпишат търговското споразумение с Канада следващия четвъртък, както беше планирано, и има риск посещението на канадския премиер Трюдо да бъде анулирано.