Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Световни лидери обсъждат на среща в Перу заплахата "Тръмп" за АТИС

| обновено на 20.11.16 в 09:30

Американският президент Барак Обама посочи Чили, Перу и Колумбия като пример за страни с бърз растеж и подобряваща се икономика, благодарение на ново равнище на свобода и отвореност. Той присъства на завършващата днес среща на върха на страните от Азиатско-Тихоокеанското партньорство, на която са Владимир Путин и Си Цзинпин.

Обама говори пред около 1000 младежи на неофициална среща в Перу при последното си посещение в чужбина в качеството си на президент.

По думите на Обама, фактите от последните десетилетия подсказват, че страните, които принуждават критиците си да мълчат, търпят икономически упадък.

Китайският президент Си Цзинпин призова ръководителите на страните от Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) да подкрепят предложеното от Китай споразумение. Според Си Цзипин изграждането на Азиатско-Тихоокеанска зона за свободна търговия ще запълни празнината от евентуален отказ на Съединените щати от Транстихоокеанското партньорство. Така Си Цзинпин отговори индиректно на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп, който обеща затягане на протекционизма, за да се защитят работните места в Щатите.

По-късно днес китайският президент ще се срещне с американския си колега Барак Обама.

Китайският президент Си Цзинпин вече разговаря със своя руски колега Владимир Путин по време на форума АТИС. Двамата са констатирали нарастващ стокообмен и нови форми на икономическо сътрудничество. Според Путин, Русия и Китай имат сериозен потенциал в тази насока:

Неотдавна премиерите на Русия и Китай подписаха в Санкт Петербург 25 междуправителствени документа. Всичко, което правим, има своя смисъл, тъй като ние фиксираме подобряващата се на динамиката на търговско-икономическите връзки.

Руският президент Владимир Путин съобщи още, че е приел поканата  да посети Китай през май догодина.

Двамата ръководители  установиха, че подходът им към ключови международни проблеми съвпада, отбеляза прессекретарят на Путин, Дмитрий Песков. В разговорите беше засегната и темата за Сирия, добави той.

В Лима Путин се срещна и с японския премиер Шиндзо Абе, с когото е обсъдил икономическите връзки и перспективите за сключване на мирен договор между двете страни. Очаква се Путин да посети Япония в средата на декември.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!