Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

На Бабинден почитаме хората, които посрещат новия живот

Снимка: БГНЕС

Днес е Бабинден, ден на родилната помощ, един от големите народни празници, посветен на жените, които помагат при раждане. На днешния ден се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са "бабували" на родилките.

В столичната общинска АГ-болница "Света София" празнуват Бабинден. За главната акушерка Мая Бонева тази професия е изключително отговорна.

Ако някога далече-далече във времето е имало само акушерка, сега работим в екип: акушер-гинеколог, акушерка, неонатолог, в грижата за бебенцата, анестезиолог, голям екип от лекари и акушерки, които се грижат, както за майката, така и за новородените. В нашата професия има много голям недостиг на специалисти, най-вече акушерки. Трябва да бъдат много по-високи критериите за прием. Да се помисли за държавни поръчки, за заплащането, за да има попълване на този дефицит от кадри, отбеляза Мая Бонева.

Общинската АГ болница "Света София" е сред водещите в страната по раждаемост.

Да се раждат още повече бебета си пожелаха на Бабинден акушерките от родилното отделение в областната болница във Велико Търново. Там през миналата година са се родили близо 1 100 бебета, което е с над 400 повече от предходната.

Мария Ненчева беше обявена за акушерка на годината във Велико Търново. Дамите от Зонта клуб по традиция орисаха първото бебе за годината.

Трудно е да се каже, по-разглезена или по-изискваща е станала съвременната българка, когато ражда децата си, но със сигурност родилките над 35 годишна възраст се увеличават, коментира началникът на акушеро-гинеколочиното отделение във Велико Търново, доцент Светлозар Стойков.

БГНЕСДеня на родилната помощ отбелязаха акушерите и гинеколозите във втората по големина специализирана АГ болница в България - „Проф. д-р Димитър Стаматов“ във Варна. Там от началото на годината са проплакали 124 бебета, а сред тях има и 6 двойки близнаци. Медиците спазиха традиционния обичай „измиване на ръцете на акушерката“. То беше извършено от 10-годишната Кристияна, която изми ръцете на завеждащия родилното отделение д-р Добрин Николов с осветена от отец Ясен вода:

Благодаря на всички майки, които са се доверили на нашата професионална етика и професионални възможности, за да родят при нас.

Главната акушерка Светлана Радева си спомни с вълнение за първото дете, поела в ръцете си като стажантка:

Емоцията е невероятна. Усещането е еуфорично, първият плач е една радост.

Заместник-ректорът на Медицинския университет - Варна проф. д-р Албена Керековска подари икона, която да закриля медиците, майките и техните рожби.

На Бабинден във Враца има традиция жените, които имат внуци, да се събират на трапеза и да се веселят. Райна Тошева е баба на четирима внуци с 14-годишен стаж:

На всичките първата им дума беше "баба". Може би, защото поне в първите периоди от детството бабите са даже по-близо до децата, отколкото майките. Повечето грижи са наши. Ние сме по-благосклонни да прощаваме. Само че има много нови неща, с които ние трябва да се справяме, защото трябва да влезем в новите технологии, в съвременното мислене.
 
На бабинден врачанската баба си пожелава:

Да ме радват внуците ми, да няма проблеми около тях, да се развиват добре, те като са добре, и ние сме добре. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!