Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Руската банкова система през последната година и половина започна да се свива драстично и Централната банка на страната по стахановски отнема лицензите на около 300 банки за този период. Проблемите в банковия сектор в Русия са и част от санкциите, наложени от ЕС и САЩ на Москва заради украинската криза, както и анексията на Крим през 2014 година. Доказателство за сложната ситуация е и фактът, че най-голямата руска банка "Сбербанк" все още не е открила свои клонове там. Въпреки ясните условия за връщането на депозитите на клиентите в закритите руски търговски банки, нерядко са случаите, когато това се бави значително, което прави сектора непривлекателен сред руснаците.
През последните дни проблемите в банковия сектор в Русия фокусираха вниманието върху себе си със случващото се в Татарстан, където две банки изпаднаха в състояние, близко до несъстоятелност. Властите на Татарстан, който иначе е богат на нефт и газ, призоваха местното население да не се поддава на паника и да не се насочва да тегли спестяванията си от тях. Властите в Казан нарекоха случващото се информационна атака срещу банковата система на Татарстан, който се приема като врата на Русия към ислямския свят и където има множество от Турция и Арабския залив. Въпреки опитите на властите в Казан да успокоят хората, местната "Интехбанк" обяви техническо прекъсване и ограничаване на изпълнението на банкови операции. В самата банка сред акционерите е и сериозният местен фонд "Татфонд" в който се събират средствата от продажбата на петрола, идващ от региона. Той може да разклати и финансовата система, което вече може да стане рисков фактор.