Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Еврокомисията предупреди управляващите в Румъния да не провалят постигнатото борбата с корупцията. В нарочно изявление се посочва, че последните действия на правителството могат да се отразят негативно на оценката в следващия мониторингов доклад за страната.
ЕК ще проучи задълбочено спешния указ в наказателния кодекс и Закона за помилванията в Румъния, пише в изявление на председателя на Комисията Жан-Клод Юнкер и неговият заместник по върховенството на закона Франс Тимерманс.
Приетите мерки от новото правителство на социалистите в Румъния предизвикаха граждански протести, заради опасенията, че ще дадат възможност на множество румънски политици да избегнат наказателно преследване.
Борбата с корупцията трябва да се засили, а не да се подкопава, предупреждават още Юнкер и Тимерманс. И припомнят, че решението за поетапното отпадане на Механизма за наблюдение в правосъдието зависи от оценката доколко процесът е необратим. Всяка стъпка, която подкопава този процес или отслабва наказателното преследване на корупцията като престъпление, ще се отрази върху бъдещите оценки за Румъния, пише още в изявлението на Жан-Клод Юнкер и Франс Тимерманс, които уточняват, че следят с тревога последните развития в северната ни съседка.
В последните мониторингови доклади Румъния получи 10, а България 17 конкретни препоръки за изпълнение, ако искат по-бързо да им бъде спряно наблюдението от Еврокомисията.