Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Миграционните проблеми обсъдиха европейските лидери на неформална среща в Малта

| обновено на 03.02.17 в 14:18
Снимка: БГНЕС

Европейските лидери обсъдиха план за подпомагане на Либия, чрез който да бъде намален миграционния поток от Африка към Европа. Те се събраха на неформална среща в Малта, която председателства ЕС. 

България е представена от президента Румен Радев. Срещата се провежда при засилени мерки за сигурност в Двореца на Великия магистър в столицата Валета, където се намира кабинетът на президента на Малта.

Средиземноморският маршрут между Либия и Италия е един от най-смъртоносните, по който мигранти избират да влязат в Европа. Какво съдържа екшън планът за Либия, дали ще бъде избран подходът на техническа и финансова помощ, както и дали е бил приет с консенсус, ще стане ясно в по-късните часове на деня, когато ще има и официална пресконференция. Инициативата на Малта за комплексен подход в овладяването на миграционната криза в региона среща подкрепата и на либийското правителство. 

В навечерието на срещата във Валета върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини обсъди подробностите на това сътрудничество с либийския премиер Файез Мустафа.
Европейските лидери вероятно ще наблегнат на създаването на лагери за мигрантите още на африканска територия.

Вярвам, че днес ще одобрим пакет от мерки за овладяване на миграционния поток, мерки, които ще спасят човешки животи, каза Федерика Могерини.
Светът и европейците имат нужда от силен Евросъюз, такъв който се придържа към нашите ценности, кара ни да бъдем верни на себе си и който да се превръща в силна опора за партньорите ни по света - гаранция за сигурността, свободната търговия, мира в региона и задълбочаване на сътрудничеството.

По време на работния обяд на европейските лидери, на който ще присъства и британският премиер Тереза Мей, по неофициална информация ще бъде повдигната темата за официалното започване на процедурата по Брекзит, както и за срещата на Мей с американския президент Доналд Тръмп.

Следобедното заседание на 27-те европейски лидери ще бъде посветено на политическия размисъл относно бъдещето на ЕС след напускането на Великобритания. Тема ще бъде и подготовката на предстоящото на 25 март отбелязване на 60-ата годишнина от подписването на Римските договори.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!