Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Консервативният блок в Германия официално номинира Ангела Меркел за свой кандидат за канцлер на изборите през септември.
Това става на фона на растящата подкрепа за социалдемократите в Германия, които след номинацията на бившия президент на ЕП, Мартин Шулц, се намират в подем. Социологическо проучване от края на миналата седмица показва, че именно Шулц би спечелил изборите с 50 процента от гласовете, ако канцлерът се избираше пряко. Меркел събира едва около 34 на сто подкрепа.
Управляващите в Берлин християндемократи на канцлера Меркел и Християнсоциалният съюз - посестримата партия на баварския министър-председател Хорст Зеехофер, очаквано застанаха заедно зад кандидатурата на Ангела Меркел за четвърти пореден мандат. Номинацията обаче остава открит въпроса за въвеждането на лимит за броя бежанци, които Германия трябва да приема. Това основно искане на баварския министър-председател Хорст Зеехофер, наред с острата му критика за миграционната политика на канцлера Меркел, предизвика най-големия разрив между двете посестрими партии в общата им история. И за това няма да бъде тема в предизборната кампания. Такова поне е желанието на двете партии. Различията ни по този въпрос остават. Уважаваме позицията на другия и решихме, че няма да изваждаме тази тема на преден план, но и че разговорите продължават, заяви Меркел на съвместна пресконференция с Хорст Зеехофер, който от своя страна призна за сериозни разногласия, но винаги с уважение един към друг. Сега тръгваме заедно към парламентарните избори и това е важното.
Разногласията в консервативния блок по бежанската тема сериозно разклатиха позициите на канцлера Меркел в Германия. Към този „горещ картоф“ сега се добавя и неудобният политически противник Мартин Шулц, което прави обратът в разпределението на силите в Бундестага все по-вероятен.