Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Почти 45 000 са приетите заявления за гласуване в чужбина на предстоящите предсрочни парламентарни избори. За сравнение, на президентските избори миналата година молбите бяха около 36 хиляди.
Само 1 807 са заявленията, подадени чрез дипломатическите и консулски представителства. Всички останали са получени по електронен път. Кандидатите за гласуване ще бъдат предварително записани в избирателните списъци с цел улеснение на изборния процес и ще подават само декларация, че не са гласували и няма да гласуват на друго място.
Заявленията във Великобритания са 5 260, в Испания 3 009, в Германия 2 755, в САЩ близо 2 800. 19 хиляди заявления идват от Турция.
На 4-ти март Централната избирателна комисия ще приеме решение за броя на секциите, в които ще се гласува в чужбина и къде ще бъдат разположени те.
Говорителят на комисията Камелия Нейкова съобщи:
Тези избиратели, които са подали заявления ще бъдат предварително включени в списъците, така че няма да се губи време. Декларацията, която трябва да подадат единствено е, че не са гласували и няма да гласуват на друго място.
Александър Андреев съобщи, че в две държави Турция и САЩ, кандидатите да гласуват надвишават разрешените от закона 35 секци.
По отношение на Република Германия, германската държава не разрешава гласуването извън дипломатическите и консулските представителства. В тази връзка ще бъдат разкрити брой секции, който да позволява на тези места да се гласува от българските граждани.