Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

България е сред осемте членки на ЕС, в които участието на жените в политиката е под 20%

Вера Йоурова
Снимка: БГНЕС

България е сред осемте членки на ЕС, в които участието на жените в политиката е под 20 на сто, съобщава Еврокомисията по повод 8-и март. Останалите страни, където доминират мъже-политици са Гърция, Хърватия, Кипър, Латвия, Унгария, Малта и Румъния. ЕК цели повишаване броя на жените на ръководни длъжности както в бизнеса, така и в политиката, но не може да го направи без съдействието на правителствата, каза комисарят по правосъдие, потребители и равнопоставеност между половете Вера Йоурова:

60 процента от завършилите университет в ЕС са жени. Но добрата новина свършва дотук. Все още разликата в заплатите между мъже и жени средно е 16%. Пенсиите на жените са с 35 на сто по-ниски. Само 5 процента от директорите на компании са жени. Питам се къде ли изчезват останалите висококвалифицирани и образовани жени? Отговорът зависи от всички нас.

Същевременно Еврокомисията обяви, че почти е постигнала целта си от 40 процента жени на ръководни позиции сред своя персонал. По данни за миналата година, когато за кадровите решения отговаряше българката Кристалина Георгиева, 35 на сто от мениджърските постове в комисията вече са дадени на „нежния пол“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!