Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Отново разрив между Берлин и Анкара, Турция шпионирала свои граждани в Германия

Бруно Кал
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пореден скандал избухна между Турция и Германия, след като стана ясно, че Анкара шпионира свои съграждани във федералната република. Според законите на Германия обаче чуждият шпионаж, който вреди на интересите на германската държава, е наказуемо деяние. Сред интересите на държавата са упоменати и спазването на основната човешка свобода и неприкосновеността на личността на всички мирно живеещи в страната германски и чужди граждани.

300 турци, живеещи в Германия, както и 200 съюза, обединения и училища на турската диаспора са шпионирани от турското разузнаване. Това става ясно от списък, който лично шефът на турското разузнаване Хакан Фидан е предал на своя германски колега Бруно Кал по време на Мюнхенската конференция по сигурността през февруари. Фидан е помолил германските си партньори за помощ. В списъка освен имена и адреси има имейли, телефони, дори и снимки на следените турци.

Вместо да предложи сътрудничество обаче, Бруно Кал уведомява незабавно германското правителство, службата за защита на конституцията и предупреждава всички следени.

Те трябва да знаят, че поемат риск от репресии и дори затвор, ако пътуват към родината си, обясни Бруно Кал пред журналисти.

Обвинението на турското разузнаване е, че наблюдаваните от тях хора имат връзки с движението на Гюлен. Германското разузнаване обаче не сътрудничи на чужди правителства и режими при преследването на техни вътрешнополитически цели, а само когато става дума за борба с тероризма, уточни Кал.

Германската служба за защита на конституцията е поела случая и проверява дали близки до управляващата в Турция партия турци не са замесени в следенето на свои сънародници.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!