Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Европейската комисия (ЕК) представи специфичните си препоръки към България за структурни реформи в държавния и финансовия сектор. Още от 2015 година страната ни, заедно с още няколко държави от Евросъюза, е под специално наблюдение заради прекомерни макроикономически дисбаланси. Това означава, според Брюксел, че в определени сфери са нужни реформи, за да се подобри сближаването между икономиките на страните от Евросъюза.
Свързаните лица остават сериозен проблем при банките, застрахователните и пенсионните дружества, категорични са от Брюксел. Оттам препоръчват по-специален надзор над банките, които имат високо ниво на необслужвани кредити.
Във финансовата сфера се препоръчва по-добро събиране на данъци и борба с неформалната икономика.
От Европейската комисия очакват от нас сериозни мерки в здравеопазването и образованието.
Рискът от изпадане в бедност и намаляването на работната сила също са сред основните рискове, отбелязани от Еврокомисията.
Миналата година Комисията посъветва българското правителство да намали дела на сивия сектор и недекларирания труд, да подобри устойчивостта на банките, застрахователните фирми и други участници във финансовия сектор, да състави критерии за определянето на минималната работна заплата, да ускори въвеждането на електронни обществени поръчки, да подобри ефективността на системата на здравеопазване и достъпа на дълготрайно безработните и младежите до пазара на труда.