Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Социалните министри от ЕС се разделиха относно предложението за приравняване заплатите на командированите работници. След заседанието в Люксембуг преговорите по реформата се отлагат за следващото ротационно председателство на Естония.
Предложението за компромисни поправки в директивата за командированите работници не събра необходимото мнозинство в Съвета на министрите на ЕС.
Почти 2 милиона души годишно, предимно източноевропейци, са изпращани в командировка в Германия, Франция и Белгия.
Еврокомисията застана зад позицията на австрийци, белгийци и французи, които определят това като "социален дъмпинг". Аргументите – командированите работници получават в пъти по-ниски заплати и плащат по-ниски данъци и осигуровки, отколкото е стандартът в приемащите страни на Запад.
Предложената законодателна реформа иска да въведе задължително равно заплащане за извършването на един и същи труд на едно и също място. Мотивът е по-добра социална защита на правата на трудещите се.
Против се обяви Вишеградската група, но също и България и Румъния. Социалният министър Бисер Петков уточни:
Все още остават неизяснени въпросите, свързани със замяната на понятието "минимални ставки на заплащане" с понятието "възнаграждения", дългорсрочното командироване, разходите за колективно настаняване и прилагането на Директивата за работниците, заети в сектора на международния сухоземен транспорт. Поради това България счита, че дискусиите по досието следва да продължат.
Социалният министър на Румъния допълни:
Настоящият текст би довел до протекционистки бариери в ЕС. Това де факто ще ограничи достъпа до определени пазари за румънските дружества и работници, което е неприемливо за нас.
Франция от своя страна настоя позволеният срок на командироване да се съкрати от 2 на 1 година, което задълбочи разрива.
Комисарят по социалните въпроси Мариан Тейсен не скри разочарованието си
Нека всички сме умерени и прагматични. Не трябва да блокираме това споразумение, което е ключово за доброто функциониране на пазара. Нужни са ни гаранции за запазване на трансграничните услуги и в същото време – почтеност и социална защита, според правилата.