Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Лидерите на ЕС договориха засилване на военното сътрудничество

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Правителствените ръководители от ЕС приеха първите си заключения по сигурността и отбраната. По време на срещата на върха в Брюксел те поискаха от частните интернет компании автоматично да засичат и премахват съдържание, подбуждащо към тероризъм и насилие. Беше дадена и политическа подкрепа на високо ниво за военно сътрудничество между 28-те държави.

Интернет индустрията има своята отговорност, смятат лидерите на ЕС. Те настояват службите да имат достъп до кодираните комуникации на терористите, без напълно да се разрушава тази криптирана система за защита на личните разговори на гражданите.

Като част от борбата с радикализацията на местните европейски екстремисти могат да се наложат задължаващи законодателни текстове, уточни председателят на Европейския съвет Доналд Туск.

Призоваваме фирмите - собственици на социални медии да направят необходимото, за да спрат разпространяването на терористични материали в интернет. Ако е необходимо, готови сме да приемем съответното законодателство, каза Туск.

До три месеца да се изработят обвързващи критерии за т.нар. "Постоянно структурно сътрудничество за общи действия в отбраната", обещаха лидерите на ЕС. То означава под егидата на Брюксел държавите да разработват или закупуват съвместно технологии и въоръжение за армиите си. Мерките трябва да позволят на желаещите бързо да заявят участие, съгласно текст от договора на ЕС, който от 2009 г. насам никога не е бил задействан.

Това е спящата красавица на Лисабонския договор, отбеляза председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер.

Сега принцесата се събуди, допълни той.

Това е историческа стъпка, защото сътрудничеството ще позволи на ЕС да задълбочи военната си интеграция, добави Доналд Туск.

България до момента не е заявила позиция дали ще участва в Постоянното структурно сътрудничество за отбрана.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!