Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
След подписването на споразумението СЕТА с Канада Евросъюзът (ЕС) е на път да отвори пазара си към още една от най-големите световни икономики – японската.
Премиерът на Япония Шиндзо Абе ще обяви официално политическото решение заедно с председателите на Европейския съвет Доналд Туск и на ЕК Жан-Клод Юнкер.
Япония е вторият по обем търговски партньор на ЕС в Азия след Китай, като общият търговски обмен между двете страни възлиза на 125 млрд. евро през 2016 година. Японските инвестиции в Европа обаче са значително по-малко, отколкото европейските вложения в Страната на изгряващото слънце.
Брюксел се надява да стимулира бизнеса, работните места и износа на европейската индустрия за японския пазар благодарение на отпадането на митническите тарифи и синхронизиране на производствените стандарти.
Преговорите на експертно ниво се водят вече 4 години, но не са приключили. Затова днес лидерите ще обявят само принципно политическо намерение, но тепърва трябва да уточнят кога търговският договор ще бъде подписан.
Финалните детайли още не са известни, но Еврокомисията твърди, че както с Канада, така и с Япония ще има специален инвестиционен съд за защита на инвеститорите, ако арбитражните съдии ще бъдат под обществен контрол. Обещава се също да не се занижават стандартите за качеството на храните и околната среда.
Очаква се европейската автомобилна индустрия да извоюва няколко години преходен период, преди японските коли да започнат изцяло да се продават без минтически такси на пазара у нас. От срещата трябва да стане ясно също дали търговското споразумение ще бъде със смесени компетенции и дали ще се ратифицира от националните парламенти на всички държави.
Преди срещата с представителите на ЕС японският премиер Шиндзо Абе ще разговаря с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг на фона на последните ракетни опити на Северна Корея.