Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
В Германия предизборната кампания за парламентарния вот през септември навлезе в горещата си фаза, а за социалдемократите последните дни станаха още по-горещи – бившият канцлер Герхард Шрьодер обмисля поканата на руския премиер Дмитрий Медведев за член на надзорния съвет на петролния гигант Роснефт. С решението си, бившият канцлер, който все още се смята за една от основните и особено харизматични фигури в Социалдемократическата партия, сериозно подкопава доверието в нея месец преди изборите за Бундестаг.
В допитванията за предстоящия на 24-ти септември вот убедително продължава да води християндемократическата партия на Ангела Меркел. Социалдемократите са изправени пред поредното предизвикателство, след като загубиха три местни вота през годината, а претендентът Мартин Шулц така и не успява да навакса изоставането си. Към неизгодната изходна позиция пет седмици преди изборите се добавя и спорното обвързване на Герхард Шрьодер с Роснефт – полудържавния монополист в Русия, който фигурира във всички списъци със санкции срещу Москва. Шефът на предизборния щаб на социалдемократите Хубертус Хайл побърза да дистанцира партията от заформящия се скандал, като обяви, че все пак става дума за лично решение на Гертхард Шрьодер. А председателят и претендент за канцлерския пост Мартин Шулц беше лаконичен: Казах му, че бившият канцлер на Германия много рядко остава частно лице след края на мандата си. Сега просто трябва да приема решението му.
За управляващите християндемократи бъдещото назначение на бившия канцлер е добре дошло, както личи от коментара на Норберт Рьотген, председател на външнополитическата комисия в Бундестага и довереник на канцлера Ангела Меркел: Роснефт не е просто най-големият производител на петрол, а е основен инструмент в ръцете на авторитарно управляващия президент Путин. Именно това прави решението му политическо. Нещо повече – то е неприемливо, заяви християндемократът Рьотген. И все пак – дали Герхард Шрьодер ще приеме поста в Москва все още не е известно.