Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Обтегнатите отношения между ЕС и Турция са на път да се превърнат в една от темите в предизборните кампании в Германия и Австрия. Днес, около месец преди парламентарния вот в Германия, турският министър-председател Бинали Йълдъръм отново отправи остри критики към канцлера Ангела Меркел. Според него Турция е използвана и употребена в предизборната надпревара. Германия ли е шефът на ЕС, попита риторично Йълдъръм, включвайки се във вербалната война между Анкара и Берлин. Преди това турският президент Реджеп Ердоган призова живеещите в Германия турци да гласуват на парламентарните избори за опозицията. Последваха и лични нападки към германския външен министър Зигмар Габриел. Отношенията между Германия и Турция са обтегнати след миналогодишния опит за преврат и референдума за конституционни реформи в южната ни съседка, но се влошиха осезаемо след поредния арест на германски гражданин в Турция. След задържането на двама журналисти последва арестът на правозащитника Петер Щойднер, също обвинен в подпомагане на организаторите на опита за преврат. В отговор Германия издаде препоръка към гражданите си да не пътуват в Турция, а фирмите да се въздържат от инвестиции. В интервю за ДПА днес Габриел заяви, че Берлин вероятно ще продължи още дълго твърдия курс спрямо Анкара. Междувременно австрийският външен министър и кандидат за канцлер след парламентарните избори през октомври Себастиан Курц заяви категорично, че страната му няма да толерира намесата на Турция във вътрешните работи на Австрия. По думите му, Ердоган се опитва да използва гражданите с турски произход, особено в Германия и в Австрия, за да поляризира и прехвърля конфликти от Турция в ЕС.
В Германия живеят около 3 млн. души с турски произход, като около половината от тях имат право на глас. В Австрия те са над 110 хиляди.