Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Изследванията на информатиците от Дармщат и на така наречения "компютърен клуб "Хаос" бяха публикувани във вестник „Ди Цайт“. Те отправят сериозна критика към използвания в изборите софтуер, с който данните от гласуването се предават към статистическата служба. Всъщност изборите в Германия се правят напълно аналогово – гражданите попълват бюлетините ръчно и те после биват преброявани също ръчно. Компютри влизат в употреба едва при вписване на резултатите и пресмятане на крайния резултат.
Създателят на програмата, с който се извършва това пресмятане, отрече, че продуктът му е несигурен. Според него подобни обвинения могат само да предизвикат несигурност у избирателите и да станат повод за оспорвания на резултати. Крайните резултати обаче се пресмятат неколкократно и се използват различни начини за това, така че в тях не може да има съмнение, посочи той. Според опонентите му програмата не разполага със защита и лесно може да бъде подменена от хакери.
Предизборната кампания в Германия вече е в разгара си. До изборите на 24 септември остават малко повече от две седмици.