Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Ердоган отново призова за отмяна на планирания в Иракски Кюрдистан референдум за независимост

Снимка: БГНЕС

В речта си пред Общото събрание на ООН турският президент Реджеб Тайип Ердоган отново призова за отмяна на планирания в Иракски Кюрдистан референдум за независимост.

Ердоган предупреди, че този ход може да предизвика нови продължителни кризи и сблъсъци в региона и допълни, че трябва да се постигне консенсус около запазване териториалната цялост на Ирак. Турският президент призова за изграждане на свободен, сигурен и мирен регион на Близкия изток.

По-късно пред репортери той заяви, че може да се стигне до санкции срещу Кюрдския автономен район, ако не се откаже от плановете си, но подчерта, че Турция ще вземе решение след заседанието на Министерския и Съвета за национална сигурност на 22 септември.

Междувременно външният министър Мевлют Чавушоглу потвърди информацията, че ПКК държи двама турски граждани. Кюрдската организация ги обвинява, че са свързани с турските специални служби и са подготвяли убийството на нейни високопоставени командири. Кризата доведе до оттегляне от Анкара на пратеника на Патриотичния съюз на Кюрдистан, който живееше в Турция от години.

Пред делегатите в ООН Ердоган остро атакува и действията на сирийските кюрдски организации. Силен акцент беше поставен и върху кризата с мюсюлманското население на границата между Мианмар и Бангладеш.

Кризите в Либия, Сирия, Йемен, Катар и Персийския залив, проблемите около статута на Йерусалим също намериха място в речта на турския държавен глава.

Според него също така и Балканите са регион, който съдържа кризисен потенциал.

По думите му, тези процеси показват правилността на турските призиви за реформа на Съвета за сигурност на ООН. Турция проведе последната си кампания за избор като непостоянен член, която завърши неуспешно, под мотото „Светът е по-голям от пет“, визирайки петте постоянни членки на Съвета.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!