Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Поход на здравото сърце се провежда в Южния парк в столицата. Организатор е Дружеството на кардиолозите в България. Проявата ще е в Южния парк в столицата, а поводът - Световният ден на сърцето.
По данни на Световната кардиологична асоциация всяка година повече от 17 милиона души по света умират от сърдечно-съдови заболявания, а към 2030 година се очаква броят им да нарасне до 23 милиона души годишно. В Европа от сърдечно-съдови заболявания умират над 4 милиона души.
Основен вид проявления на тези болести са коронарната болест на сърцето и инсултът.
Пред „Хоризонт“ председателят на организацията проф. Арман Постаджиян подчерта, че през последните 10 години 64-67% от смъртността у нас се дължи на сърдечно-съдови заболявания. Той каза още, че българинът търси помощ, когато се появят първите симптоми, а това обикновено е късно.
Сърдечно-съдовите заболявания са водеща причина за заболеваемост и смъртност. Така е и в нашата страна, за съжаление. Всеки повод за допълнителна информация как човек може сам да контролира благоприятно своите рискови фактори, мисля, че е добре дошъл. Днес специално използваме един от мощните инструменти, а именно активния начин на живот и физическата активност като начин за повлияване на сърдечно-съдовите инциденти. Оформили сме няколко пункта, в които всички граждани могат да получат информация за някои от рисковите фактори, какво биха могли да направят за техния контрол и с това да подобрят собственото си здраве - нещо, което е важно.
Всеки, който днес се включи в похода на здравето, трябваше да направи своята разходка в парка и да открие пунктовете на дружеството, на които доброволци отправяха различни предизвикателства. На всеки пункт хората получаваха печати, с които после да докажат, че са изминали пътят на здравото сърце.