Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Ердоган: Отговорността за напрежението между Русия и САЩ е на Вашингтон

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Продължава напрежението между САЩ и Турция във връзка със замразените визови услуги. Отношенията между двете страни се обтегнаха, след като на 4 октомври беше арестуван служител на американското консулство в Истанбул, обвинен в шпионаж, както и че е поддържал връзки с високопоставени членове на движението на проповедника Фетуллах Гюлен в турската армия и полиция. Организацията е обвинявана от турските власти, че стои зад опита за преврат от юли миналата година.

Турският президент Реджеп Ердоган заяви, че отговорността за напрежението е на Съединените щати. По думите му, няма какво да се обсъжда с американската администрация, ако тя е взела решението, но ако то е на посланик Джон Бас, той трябва да бъде отзован. Ердоган допълни, че Анкара не смята заминаващия си посланик за легитимен представител на САЩ в Турция и попита как шпиони са проникнали в дипломатическата мисия, визирайки арестувания турски служител на американското консулство в Истанбул. Коментарът на турския лидер дойде от Белград, където е той е на официално посещение.

В същото време говорител на Пентагона заяви, че дипломатическата криза не се отразява на военните операции извън Турция, като военновъздушната база "Инджирлик" продължава да играе важна роля.

Интерес предизвика и изказването на Ердоган пред турско-сръбски бизнес форум, че в края на тази или най-късно в началото на другата година ще започне работата по проекта "Канал Истанбул" за свързване на Черно с Мраморно море.

Във връзка с отношенията със Сърбия турският президент посочи, че се ревизират 12 двустранни спогодби, включително и тази за свободна търговия, така че стокооборотът между двете страни да достигне от 870 млн. долара до 1 млрд. долара до края на годината.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!