Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
На фона на протести във и около бившата западногерманска столица Бон конференцията на страните от Рамковата конвенция на ООН за промените в климата днес навлезе във финалната си фаза. С речи пред близо 25 хилядите участници от 195 държави германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон се обявиха за безусловно спазване на Парижкото споразумение за климата. Изказването им идва на фона на нови данни за нараснали емисии въглероден диоксид в световен мащаб, което според публикуван днес научен доклад се дължи на първо място на използването на твърди горива.
Парижкото споразумение за климата предвижда спирането на опасното затопляне на Земята, което е причина за все по-чести екстремни явления, като ураганни бури, наводнения и дълготрайни суши. Конференцията е първата след заявката на Съединените щати, че ще напуснат споразумението. Световната икономика и политика се развиват в посока опазване на околната среда и дори и администрацията на Доналд Тръмп не би могла да спре тази трайна тенденция, заявиха редица участници в конференцията.
Европа да заеме празнината във финансирането на изследванията на промените в климата, която оставят Съединените щати след обявеното напускане на парижкото споразумение. За това призова френският президент Еманюел Макрон.
Очакванията към речта на Ангела Меркел бяха високи.
Опасяваме се, че ще дойде с празни ръце, защото в момента води тежки преговори за съставяне на правителство. На този фон едва ли ще може да поеме сериозен ангажимент, коментира преди изказването на канцлера Кристиане Авербек от Гриинпийс.
Европа знае много добре каква отговорност носи. Всяка страна в Eвросъюза трябва да има своя принос. Това важи и за Германия и няма да крия – не е лесно. Добивът на въглища е част от проблема, а как ще го разрешим, ще разберем през следващите дни, заяви Меркел с намек към мудните преговори, които води за съставяне на ново правителство в Берлин.
Една от темите, която разделя партиите, е именно климатът. Консерваторите от баварския ХСС и на Зелените и след близо четириседмични разговори продължават да са много далеч от приемлив компромис. На този фон канцлерът Меркел не би могла да обещае края на въгледобива, каквито са очакванията на климатичната конференция в Бон.