Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Красимир Вълчев: Атестационната форма е по-добра от въвеждането на мандатност за директорите на училища

Красимир Вълчев
Снимка: БГНЕС

Атестационната форма, с възможност за прекратяване на правомощията на директорите на училища, е по-добра от въвеждането на мандатност. Това каза в Бургас министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той уточни, че целта е да се гарантира устойчивост на директорската професия. 

За министерството е важно да има възможност да се прекратяват правоотношенията на тези директори, които не работят, каза министър Вълчев. Според него въвеждането на мандатност не е добър вариант. 

Защото мандатността би означавала веднъж на четири или на пет години ние да оставим цялата система пред един процес на избиране на близо 4 500 директори, което рискува системата да спре да работи, обясни министърът.

По повод случай в Шумен, при който са разпространявани учебни помагала на турски език, с неясно съдържание, министър Вълчев заяви, че тези учебници са одобрени от Министерството на образованието.

Притеснителното в случая е, че те се разпространяват чрез офис на политическа сила. Проверихме от кого са поръчани. Поискали сме обяснения от директорите и учителите, които са би поръчали, обясни Вълчев.

Училищната мрежа в страната почти е постигнала предела си на оптимизация и през следващите години не се очаква да нарасне броят на закритите учебни заведения. По-малко от 10 училища са закрити пред тази учебна година, уточни Красимир Вълчев. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!