Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Асоциация "Хипофиза" и Центърът за защита на правата в здравеопазването са направили изводите си на базата на справка по Закона за достъп до информация от Изпълнителната агенция по лекарствата, агенция Митници, НАП и статистическия институт.
Ваня Добрева от Асоциация "Хипофиза" съобщи какво още показват тези справки:
От Здравна каса поискахме информация за 15 лекарства, които според информацията, която получихме, са най-често изнасяни. Това, което те подадоха, е, че има случаи, в които броят опаковки по активни протоколи са повече от броя, платени опаковки, както и обратното - платени са опаковки от Здравна каса, за които насреща не стоят протоколи.
Според изчисления на пациентските организации 1,5 милиарда е размерът на паралелния износ на лекарства.
Стойчо Кацаров от Центъра за развитие на българското здравеопазване посочи, че проблемът не е в износа на лекарства, а в това, че хора остават нелекувани:
Пълна какофония с тези лекарства - разлики от десет пъти между изписани протоколи и платени лекарства, което според нас практически няма как да стане. Виждахме разлики от платени опаковки инсулин - единия месец 300 опаковки, другия месец 30 опаковки - как да го обясним това нещо. Тези 130 пациента не са си били инсулина ли? Те нямаше да са живи, ако не са го направили това нещо.