Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
С близо 100 повече легла за болнично лечение и рехабилитация предвижда новата здравна карта на София област, изготвена от Областен консултативен съвет по здравеопазване. Документът е предаден на здравното министерство, за да стане част от Национална здравна карта, след като документът, изготвен през 2016 година беше отхвърлен от съда. Чрез картата се определят и планират потребностите на населението от извънболнична и болнична медицинска помощ, на база на които трябва да се планира ефективното използване на ресурсите.
За разработването на областните и след това Националната здравна карта се използват показатели за осигуреност с медицински специалисти и болнични ресурси, методи за диагностика и лечение. Картата очертава необходимостта на населението от доболничната, болничната и денталната помощ, обясни пред Радио София зам.-председателят на съвета и директор на РЗИ София област д-р Александър Златанов. Според официалните данни в областта живеят 234 185 души, през 2016 година са били 238 061.
Общият броят на одобрените от областния съвет по здравеопазване ефективни болнични легла в лечебните заведения е 1714 в сравнение с 1624, колкото бяха включени картата през 2016 година. В бройката влизат болничните легла за интензивно, хирургично, продължително лечение и рехабилитация.
Д-р Златанов обясни, че във всички населени места има достатъчен брой общопрактикуващи лекари, някои от най-малките села се посещават от лекар по график.