Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Повечето български лечебни растения и билки се изнасят като суров материал извън страната

Снимка: БГНЕС

Повечето български лечебни растения и билки се изнасят като суров материал извън страната, от което губи икономиката ни, предупреждават специалисти.

"Затова започва проект за изграждане на Център за "Устойчиво оползотворяване на биоресурси и отпадъци от лечебни и ароматични растения", обяви координаторът му проф. Владимир Димитров.

В България има над 3500 висши растения и повече от 500 нисши растения и гъби, което я нарежда на едно от челните места в Европа по биоразнообразие на растенията. Проектът е фокусиран върху създаването на условия, които да стимулират преработването на лечебните растения в страната, като така ще се подкрепят земеделските производители. Ще има условия за разработване на зелени технологии и създаване на фитопродукти за медицински и козметични цели.

Центърът за компетентност има стратегия за партньорство с бизнеса в агробиосектора, производство на етерични масла и хранителни добавки. Проектът е на стойност близо 24 милиона лева, като европейското финансиране е 85 процента. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!