Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Московски: Няма риск за туристите и за екологията след изтичането на мазут от потъналия кораб

Частичният разлив е напълно овладян

4
Двама министри, областен управител, кметове и представители на екоинспекцията и морска администрация се събраха в Бургас на спешно съвещание. За свикването на кризисния щаб лично се е разпоредил премиерът.
Снимка: БГНЕС

Няма риск нито за туристите, нито за екологията след изтичането на мазута от потъналия през 1921 г. кораб "Мопанг" в района на Созопол. Дори частичният разлив е напълно овладян. Това каза в Бургас министърът на транспорта Ивайло Московски след оперативна среща с отговорните институции. Властите търсят начини за изпомпване на горивото от американския кораб, потънал преди близо сто години.

Специални заграждения предпазват нефтения продукт да не се разпространи в морето, посочи министърът на транспорта Ивайло Московски.

"Има частични разливи, които вече са оградени с технология, която не позволява разпространението на тези разливи".

Две проби са взети и изпратени за анализ, едната от мястото на разлива, а другата от водата след загражденията. Проверяват се и извънредно и плажовете. На този етап не е установено замърсяване, каза министърът на околната среда и водите Нено Димов.

"Концесионерите са инструктирани да се почистят и да сигнализират, ако намерят по плажовете някакъв вид замърсяване".

Страната ни разполага с кораб на Европейската агенция по морска безопасност, който би могъл да събере изтеклото количество. Ще се преговаря и с компания, която има необходимото оборудване за цялостното източване на мазута от резервоарите. Около 100-150 тона е предполагаемото количество, което се съхранява в тях.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия