Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Битката за Идлиб е решаваща за изхода от войната в Сирия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руски изтребители са нанесли удари срещу позиции на бунтовниците в северозападната сирийска провинция Идлиб, потвърди днес руското министерство на отбраната.

2,5 милиона цивилни в Идлиб се подготвят със самоделни газови маски за очакваната от няколко дни офанзива на правителствените сили. Западните сили предупреждават, че режимът на Башар Асад може да използва химическо оръжие срещу тях.

Идлиб е последният бастион на бунтовниците и от решаващо значение за изхода на 7-годишната гражданска война в Сирия.

Петък може да се окаже решаващ за Сирия. Тогава в Техеран за трети път се събират лидерите на Русия, Турция и Иран

Русия описва Идлиб като „гнездо на терористи“ и „гноен абсцес“, който трябва да бъде изрязан. А турският президент Реджеп Ердоган дни наред предупреждава, че атаката срещу Идлиб ще бъде „сериозно клане“.

Също в петък, по същата тема се събира Съветът за сигурност на ООН. Посредникът на Обединените нации за Сирия Стефан де Мистура заяви вчера, че 10 септември е последният срок, който сирийските власти са дали на ислямистите от местния клон на „Ал Каида“ да се предадат. В противен случай ще започне масирана военна офанзива срещу Идлиб.

Белият дом предупреди сирийския президент Башар Асад и неговите съюзници, че ще „реагират пропорционално“ на евентуалното използване на химическо оръжие.

„Ако правителствените сили искат да си върнат Сирия, нека го направят. Но не могат да го направят, използвайки химическо оръжие. Нямат право да нападат собствения си народ и ние няма да седим със скръстени ръце“, каза американският посланик в ООН Ники Хейли.

Сирия е една от основните теми в разговорите в Турция на германския външен министър Хайко Маас. „Ще направим всичко възможно, за да убедим всички, които са замесени във войната и се опитват да намерят политическо решение за Сирия, да предотвратят нападението и хуманитарната катастрофа в Идлиб“, заяви Маас. Турция, по думите му, има основна роля за разрешаването на сирийския конфликт.

Турската армия вече е дислоцирала танкове и друга тежка военна техника по границата си с Идлиб, съобщават местни медии.

За нова бежанска вълна предупреди ръководителят на хуманитарната мисия на ООН в Сирия Ян Егеланд. Той призова Турция да отвори границите си, ако правителствената армия и съюзниците й навлязат в провинцията. Границата обаче от месеци е блокирана от дълбоки ровове и бетонна стена. Така хората в Идлиб на практика са в капан.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!