Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Поскъпват парното и топлата вода

| обновено на 01.10.18 в 19:05
Снимка: БГНЕС

Новите цени на газа, парното и топлата вода влизат в сила от днес.
Поскъпване ще има в София, Пловдив, Бургас, Плевен, Велико Търново, Враца и Разград. Не се очаква промяна в цената на парното в Русе, Перник, Сливен и Габрово, тъй като тамошните топлофикации работят с въглища.
Окончателно беше решено, че парното и топлата вода поскъпват с между 2 и 9 на сто за различните градове в страната. Така от днес най-скъпо за услугата ще плащат потребителите в София, Пловдив и Велико Търново. В тези градове топлоенергията вече струва 110 лева за мегаватчас. И процентно в тези градове поскъпването е най-голямо и достига до 9 на сто.  

В края на миналата седмица енергийният регулатор реши, че синьото гориво поскъпва с близо 14% и хиляда кубически метра ще се продават за 457 лева без такси и налози.

Най-евтино остава парното в Бургас - около 80 лева за магаватчас. С 5-6% скача топлоенергията в Плевен, Враца и Разград, а с 2 на сто е увеличението във Варна.
В цената на тока няма промени.
Междувременно, на 1 октомври, понеделник, е крайният срок, до който клиентите на "Топлофикация София" да осигурят достъп на топлинните счетоводители до дома си. След това няма да имат възможност да поискат преизчисление на сметките си. Дори да не са ползвали топлинна енергия или консумацията да е била занулена, уредите трябва да бъдат отчетени от представител на фирмата за дялово разпределение.
Нов скок на газа може да има от Нова година, посочи председателят на енергийния регулатор Иван Иванов:

“Поскъпването на природния газ за първото тримесечие на 2019 година е с по-малко от пет процента това, няма да доведе до повишаване на цената на топлинната енергия“. Той отново настоя за социална защита на енергийно бедните:

“Това е нормалната практика, да се плаща реалната цена за ползвана стока или услуга, но хората, които не могат да платят, да бъдат подпомогнати чрез системата за социално подпомагане“, каза Иван Иванов.

Докато Комисията за енергийно регулиране приемаше решението, пред сградата на регулатора протестираха граждани с настояване цените да не бъдат увеличавани.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!