Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Депутатите приеха на първо четене и двата проекта за промени в Закона за вероизповеданията. Единият е внесен от председателите на парламентарните групи на ГЕРБ, БСП и ДПС, а другият е на "Обединените патриоти".
Предвижда се държавна субсидия да получават вероизповедания, към които принадлежи не по-малко от 1% от населението на страната. Този праг прескачат само православието и ислямът. Таванът на средствата ще е 15 млн. лева. За останалите ще важат досегашните правила. Предлага се още заплатите на свещениците да бъдат приравнени с тези на учителите.
Цветан Цветанов от ГЕРБ изрази своята подкрепа:
"Много са правителствата, много са парламентарните мнозинства, които са коментирали темата за вероизповеданията, но никой не е намирал политическа воля да осигури необходимия държавен ресурс, за да се финансират вероизповеданията в България и по този начин да ограничим възможността от външно влияние на други държави".
Мустафа Карадайъ от ДПС:
"Това ще подобри условията и средата на диалога и ще засили доверието между религиозните общности и държавните органи".
От БСП възразиха, че новите правила ощетяват традиционни изповедания като арменското, например, което няма да разчита на финансова подкрепа от държавата.
Зам.-председателят на ПГ на "Обединени патриоти" Искрен Веселинов изтъкна достойнствата на своя проект:
"Ние даваме определение що е то религиозен радикализъм и що е то политизация на вероизповеданията. Тези определения може да са дискусионни, но смятаме, че сме направили максималното те да оберат всички възможни заплахи за националната сигурност".
Подробности чуйте в звуковия файл.