Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Все още не е ясно дали общественият съвет към Фонда за лечение на деца ще бъде запазен

| обновено на 23.10.18 в 15:29
Снимка: Ани Петрова, БНР

"Вливането на Фонда за лечение на деца и Комисията за лечение в чужбина в Националната здравноосигурителна каса, както и създаването на нова агенция за медицински одит, целят по-добро бюджетиране на здравеопазването и съкращаване на административните процедури". Това заяви за "Хоризонт" председателят на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова. Промените са заложени посредством проектобюджета на Касата за догодина, приет вчера от надзорния ѝ съвет.

"За да могат да се регламентират финансовите потоци, би следвало да се извършат и тези законодателни промени. Досега наистина се получаваше сериозно забавяне от циркулирането на документите от Фонда за лечение на деца в чужбина /ФЛДЧ/, препращането на част от документацията и процедурите към НЗОК, произнасянето на различни комисии… Родителите на деца сами търсеха оферти за лечение в чужбина. Ние искаме всичко това да бъде преодоляно".

Вчера Пенка Георгиева от Фонда за лечение на деца обяви пред "Хоризонт", че от органа са против преминаването му към Здравната каса и свалят доверието си от управителя ѝ Дечо Дечев. Причината е отпадането на обществения съвет към Фонда.

Днес министърът на здравеопазването Кирил Ананиев обяви, че властите обмислят дали съветът да не бъде запазен.

"Дискусията в момента продължава по това дали да остане обществен съвет или друг орган, който да изпълнява тези функции. При всички случаи това, което са получавали децата от Фонда за лечение за деца, няма да бъде по-малко. Напротив, ние разчитаме на по-високо качество на извършване на дейността". 

С преминаването на Фонда за лечение на деца в чужбина към Здравната каса могат да отпаднат задълженията му да финансира изпращането на придружител и преводач с детето, както и търсенето на болници за лечение. Това заяви пред "Хоризонт" говорителят на Фонда Петя Александрова. Вливането на Фонда в Здравната каса е заложено в проектобюджета ѝ за догодина, като целта е да се намали административната тежест при кандидатстването на деца за лечение в чужбина.

Петя Александрова заяви, че с преминаването на Фонда към Здравната каса родителите не знаят кой ще поеме логистиката по лечението на децата.

"Цялата логистика, която прави отделът на Фонда и всичките експерти от А до Я, както се казва, т.е. те намират болниците, правят контакт с болниците, изпращат документи, цялата кореспонденция, организират пътуването на детето и придружителя, също заплащат и преводач, което никак не е малко. Тази логистична дейност мен лично ме притеснява", каза тя.

Според Даниела Дариткова сливането на Фонда с Касата ще подобри процедурата по оформянето на документацията:

"Досега наистина се получаваше сериозно забавяне от циркулирането, примерно, на документите от Фонда за лечение на деца, препращането на част от документацията и процедурите към Здравната каса, до произнасянето на различни комисии, родителите на децата сами търсеха оферти за лечение в чужбина", каза тя.

Междувременно, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев обясни, че властите все още обмислят дали общественият съвет към Фонда да бъде запазен. Според Петя Аврамова общественият съвет трябва да остане дори и в по-малък състав.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!