Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
От 1 ноември в Плевен започва работа Център за временно настаняване през зимата на хора, изпаднали в беда. Обзаведените стаи се намират в бившия хотел „Сторгозия“. Общината осигурява и топла храна.
И тази зима хора, останали на улицата по различни причини, ще бъдат приютявани. Общината изцяло поема издръжката и осигурява топла храна на настанените, заяви за „Преди всички“ зам.-кметът Стефан Милев.
Миналата година леглата в „Сторгозия“ бяха направени 12 от 8. Имаме отпуснат бюджет, обясни той.
Зам.-кметът Милев обясни стъпките, когато човек види някого, който трябва да бъде подслонен.
„Първо трябва да се обади на 112. Може и на телефон в общината, от който веднага се свързват с Бърза помощ. Той трябва да бъде прегледан там, а от Бърза помощ се обаждат на полицията, за да се види дали човекът има в него лични документи, да го проверят кой е. Ако човек е на улицата, не винаги означава, че той е клошар или бездомен. Може просто да се е изгубил“, обясни той.
След като преминат през Бърза помощ и там установят, че няма здравословни проблеми, или те не са животозастрашаващи и след проверка от полицията, се обаждат на наш телефон и дирекция „Социално подпомагане“, за да ни информират, че този човек трябва да бъде временно настанен в центъра.
В този център може да се пребивава до три месеца през зимата", посочи Милев.
Когато се запролети, центърът спира да работи.
Въпреки проблемите, които са възниквали досега, никой не е върнат, каза зам.-кметът.
Миналата година се наложило да настанят мъж с инсулт, чиито близки не искали да се грижат за него.