Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Протест срещу системата и безобразията в страната изкара на улицата над 200 русенци, които в този момент блокират един от възловите булеварди в града "Цар Освободител".
Шествието тази вечер тръгна от 17 часа от площада пред Халите, продължи по бул. “Цар Освободител“ и в момента е на възловото кръгово кръстовище, което свързва булевардите “Цар Освободител“, “Скобелев“ и “Липник“. То се намира точно под Областната дирекция на полицията, така че има и засилено полицейско присъствие, но не се е стигнало до никакви ексцесии.
Хората протестират срещу данъците, мръсния въздух, високите цени на горивата и храните, ниския стандарт на живота като цяло и дори общинските правила.
Протестиращите настояват за промяна на системата и апелират за оставка, скандират "мафия".
До 19 часа централната част на Русе ще остане блокирана за движение, въпреки изключително студеното време, температурата е едва 1 градус.
На пореден протест срещу високите цени на горивата и ниския стандарт на живот излязоха шуменци днес. Протестиращите обиколиха няколко бензиностанции в града, където зареждаха автомобилите си с гориво за жълти стотинки.
Около 50-60 протестиращи се събраха за пореден път пред зала "Арена"-Шумен, където заявиха, че искат да живеят по-добре:
"Излязохме заради децата си. Искам да живеят по-добър живот. Нищо, че Валери си подаде оставката, то е ясна работата“, каза един от протестиращите.
“Тази оставка е фалш, всичко е една илюзия, според мен трябва народът да се вдигне още повече, не да се примирява с малкото, което му се дава", коментира друга присъстваща.
По-късно недоволните спонтанно решиха да се отправят към една от големите бензиностанции в шуменския квартал „Боян Българанов“, където в знак на протест започнаха да зареждат гориво в автомобилите си за символични суми:
"20 стотинки зареждаме, дизел за 20 стотинки. 7 стотинки - това е много красива сума, после ще се върна и ще заредя за три. 10 ст. - кръгло да стане, на два пъти. Тук сме дошли не само за цената, трябва да се промени първо минималната заплата, данъците, всичко, целият стандарт на живот", каза присъстващ на протеста.
В продължение на няколко часа протестиращите в Шумен обиколиха общо три бензиностанции от големи вериги в града, където всеки от тях зареди автомобила си за суми между 10 и 30 стотинки.
Според организатора на протестите в Пазарджик - Веселин Енчев, сателитни партии размиват протеста и правят опити да откажат хората да отстояват правото си на по-достоен живот. Други, чрез предлагане на финансиране и логистика, се опитват да прокарат чисто партийни интереси, използвайки определени протестни лидери по места, обясни Енчев:
“Навлезнаха някакви малки партийки под крилата на големи партии. Тази партия "Възраждане", казват да ги приемем към нашия протест, което аз го отхвърлих. Опитаха се да влязат в пазарджишката група, няма как да стане. Искат да направят така, че да объркат народа, никой не знае кой е истинския протест и сега днес ще напиша в страницата, на място в неделя, в 9 часа, когато се съберем, ще определим какво да правим. Пазарджик тотално отхвърля всяка една партия“, каза Енчев.
Около 100 шофьори блокираха за около час изходите от Лом, съобщи БТА. Те обясниха, че протестът им не е само срещу високите цени на горивата, а срещу поскъпването на живота, бедността и корупцията в България.
Протестиращите направиха шествие с колите си по улиците и спираха пред бензиностанции на големи вериги, като блокираха работата им за по няколко минути.
В Плевен протестите продължават под различни форми. Автошествие и пешеходна демонстрация събра десетки хора, които преминаха по централните улици.
Над 50 автомобила със звукова сигнализация преминаха по централните улици на града.
“Оставката на Валери Симеонов лично мен ме удовлетворява. Продължаваме днес протестите поради причината, че искаме цялото правителство да се смени, искаме да дойдат други, които реално да мислят за държавата, не само за тях самите“, каза присъстващ.
“Не сме политически настроени, не сме от политическа партия, изцяло ние си поемаме ангажимента и ние сме си инициаторите за всичко това. Венцислав Димков и колежката Даниела Христова сме организираме протеста“, каза Димков.
“И аз ще протестирам докрай, говоря от името на младите. Повечето на моята възраст искат да избягат в чужбина, защото тук нямат бъдеще, но аз ще остана и ще се боря докрай“, допълни Христова.
Жители на Кюстендил, предимно млади хора, се събраха отново на протест на гаровия площад в града, след което по обявения маршрут ще се отправят към централния площад “Велбъжд“.
Организаторите отново казаха, че няма да спрат протеста, въпреки оставката на вицепремиера Валери Симеонов.
Мотото на кюстендилския протест е: "Не на социалното неравенство", припомни организаторът Марио Димитров:
“Правителството казва, всичко е ок, обаче нищо не е ок, защото цените се качват, заплатите се качват, но с някакви 10, 20 лева, това е много смешно за държава в ЕС. Ние сме единствената държава, в която се взима под минималната за целия ЕС заплата, която е поне от 500 евро. Ние взимаме тук 250 евро, и мисля че заслужаваме много по-добър живот“, каза той.