Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Нападението в Страсбург е терористичен акт. Това потвърди прокурорът на Париж на пресконференция, на която бяха изложени подробности от разследването и профила на нападателя. По думите му, има налице всички белези за тероризъм - профила на атентатора, избора на мишената и възгласите "Аллах е велик".
Полицията е арестувала четирима от близките на нападателя, който уби трима и рани 16 души при стрелба на коледния пазар във френския град и избяга. Единият от задържаните е негов брат, който е бил под наблюдението на френското разузнаване заради радикална ислямистка пропаганда.
За издирването на атентатора са мобилизирани над 700 души.
Полицията е извършила проверки на всички адреси и си сътрудничи усилено с германските власти, допускайки, че нападателят може да се намира на германска територия. В дома му са открити граната и зареден пистолет.
Извършителят е идентифициран като 29-годишен мъж, разследван заради радикален ислям. Осъждан е по 27 обвинения във Франция, Германия и Швейцария - предимно за грабежи и насилие. За атаката си е използвал нож и огнестрелно оръжие. След атаката нападателят избягал с такси, дори се похвалил на таксиметровия шофьор какво е направил, бил е ранен в ръката и все още въоръжен.
Жителите на Страсбург го описват като град, който е нащрек. Ето какво разказа за "Хоризонт" жителка на града, чийто съпруг работи близо до мястото, на което е станала атаката:
"Съпругът ми работи в ресторант в центъра на града. След като се чуха изстрелите, е пристигнала полиция и им е казала да затворят ресторанта. И те са го затворили, също са им казали да угасят светлините".
Други жители на френския град казаха:
"Трябва да живеем така, като че ли нищо не се е случило, като бъдем по-бдителни".
"Благодарение на туристите животът тук не спира и ще продължим да живеем, както обикновено, ще правим каквото си искаме, изобщо не сме изплашени".
Нападението съвпада с провеждането на редовното месечно заседание на Европейския парламент. Снощи депутатите и намиращите се в сградата на парламента бяха принудени да останат в нея след полунощ по нареждане на силите за сигурност.
"Ние защитаваме демокрацията, като работим", каза тази сутрин председателят на Европейския парламент Антонио Таяни при откриването на пленарното заседание тази сутрин и още:
"Трябва да реагираме точно обратното на тези, които искат да наранят демокрацията. Трябва да вървим напред, не трябва да променяме навиците си, затова снощи продължихме работата си в пленарната зала, приключихме в полунощ. Днес сме тук, за да продължим напред, защото силата на свободата и демокрацията печели срещу насилието, престъплението и тероризма".
"Разбира се, трябва да променим Европа, но не и да я унищожаваме. Това е единственият начин да покажем, че силата печели срещу насилието и че силата на Европа ни закриля", каза още Таяни.
До 24 часа във Франция ще бъдат разположени допълнителни патрули за охрана на коледните пазари и други рискови зони. Максимален степен на антитерористичен план действа в цялата страна.
В Страсбург е обявен ден на траур. С едноминутно мълчание за жертвите на страната започнаха дебатите в националното събрание. Социалистите поискаха отлагане на вота на недоверие срещу правителството заради кризата с "жълтите жилетки". Дясната и крайнодясната опозиция повдигнаха полемика за недостатъчните мерки спрямо наблюдаваните радикални ислямисти, които са около 12 000. Политически фигури изразиха възмущение от слуховете, разпространявани от "жълти жилетки" в мрежите, че нападението е манипулация заради кризата в страната. Президентът Еманюел Макрон призова към сдържаност на заседанието на Съвета за отбрана.